top of page
Szukaj

JAK SAMEMU WYMIENIĆ SPIRALE W PIECU.

Cześć, witam Cię na blogu Keramikos - Polska.

Jak sugeruje tytuł tego wpisu, dziś postaram się w prosty i łatwy sposób, krok po kroku pokazać Ci jak samodzielnie wymienić spirale w Twoim piecu. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś a majsterkowanie nie jest twoją mocną stroną, to się nie przejmuj. Pomimo skomplikowanego wyglądu, sama wymiana elementów grzewczych nie jest tak trudna.


Keramikos - Wymiana spiral w piecu do ceramiki


Oczywiście istnieje wiele rodzajów pieców i każdy producent buduje swoje piece w trochę inny sposób, używa innych podzespołów lub nawet innej technologii. Jednak większość tych niedużych kręgowych pieców (do 100 Litrów) pod względem instalacji elementów grzewczych wyglądają bardzo podobnie, a czasem nawet identycznie. Różna może być ilość spiral w piecu, ich grubość lub sposób ułożenia w samej komorze pieca.

Również samo połączenie końców spiral do systemu elektrycznego może wyglądać trochę inaczej w zależności od rodzaju pieca lub producenta, ale przeważnie nie jest ono skomplikowane, właśnie ze względu na konieczność ich reinstalacji, czyli wymiany na nowe.



Jako przykład posłuży nam dziś nieduży i trochę już wysłużony pięćdziesięciolitrowy piec firmy KERAMIKOS z 2006 rok, który trafił do nas na serwis. W większości wypadków główną przyczyną serwisowania jest zbyt niska maksymalna temperatura, jaką piec może osiągnąć a to z kolei wynika z zużycia się elementów grzewczych, czyli ich wypalenia się. Czasem wraz z zużyciem spiral, zużyciu ulegają również niektóre przewody zasilające a w wyniku ich przegrzania lub stopienia dochodzi do spięć w układzie elektrycznym co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie pieca. W takich przypadkach najlepiej wymienić również całe okablowanie co jak pokażę w dalszej części tego wpisu, nie jest aż tak skomplikowane.




Celowo do tego wpisu nie wybrałem bardziej popularnego modelu takich marek jak Rohde, Nabertherm czy Kittec, które w większości wypadków wyposażone są w jeden element grzewczy rozciągnięty po całej komorze pieca. W przeciwieństwie do nich piece Keramikos posiadają od 2 ( wersja 15 litrowa ) do 9 spiral ( od 100 do 200 litrów ) Wszystkie pojemności pomiędzy tymi pojemnościami, wyposażone są w 6 spiral. Wiedząc jak poradzić sobie z 6 spiralami, wymiana jednej w innych piecach będzie dla Ciebie już banalnie prosta.


Jednakże jeśli po przeczytaniu tego artykułu, cały proces wymiany elementów grzewczych nadal będzie wyglądał dla Ciebie zbyt skomplikowanie - skontaktuj się z wykwalifikowanym serwisem, lub kimś, kto może to dla Ciebie zrobić. Czasem stres, możliwość popełnienia błędu lub nasz czas potrzeby na taką wymianę nie jest adekwatny do ceny, jaką zapłacimy komuś za pomoc. I to jest jak najbardziej ok.


Wszystkich spragnionych jednak wiedzy a może i trochę dreszczyku emocji. Tych ciekawych nowych doświadczeń i tych, dla których to już chleb powszedni, zapraszam do dalszej części wpisu.


Narzędzia



Do samej wymiany elementów grzewczych w większości modeli pieców wystarczy podstawowy zestaw śrubokrętów do otwarcia pokrywy i poluzowania mocowań spiral oraz płaskie szczypce lub kombinerki do wyjmowania i mocowania spinek trzymających spirale w rowkach. W naszym dzisiejszym przypadku potrzebujemy jeszcze okrągłych szczypiec do zawijania końcówek spiral, obcinaczek do drutu, płaskiego klucza o rozmiarze 10 mm oraz dwóch 8 mm. Ja używam jednego płaskiego, drugiego nasadowego 8 mm. Jeśli chcemy również wymienić okablowanie w tym przypadku niezbędna nam będzie odpowiednia zaciskarka do kabli a dla wygody pracy, ściągacz izolacyjny, do szybkiego i łatwego obierania przewodów z osłonek. Tak uzbrojeni w narzędzia, czas i chęć działania możemy zaczynać.


UWAGA !


Wszystkie prace naprawcze lub choćby samo otworzenie osłony systemu elektrycznego w piecu może być wykonane jedynie przy całkowitym rozłożeniu zasilania pieca.




Musiałem to podkreślić !


Ok. Pierwszą czynnością, jaką musimy zrobić to zlokalizować śruby mocujące pokrywę pieca. W piecach Keramikos są one zawsze ulokowane na dole pokrywy w czterech jej narożnikach. Wykręcamy wszystkie cztery.



W przypadku gdy piec jest dość stary, jak ten który mam przed sobą, zalecam bardzo powolne wykręcanie śrub. Mocne szarpnięcie może spowodować zerwanie się zardzewiałej już śruby, co może przysporzyć nam nieco problemów już na samym starcie pracy. Gdy się tak jednak stanie, należy po prostu przewiercić utkniętą, pozostałą część śruby wiertłem o średnicy takiej samej jak śruba, lub troszkę większym.



Gdy wszystkie śruby są już wyjęte, trzymając i zaciskając obie dłonie na górnej części osłony wysuwamy ją do góry.




Po około 10 cm, gdy jej dolna krawędź minie boczną ściankę, możemy wysunąć jeden z jej boków za listwy przymocowanej do korpusu pieca.




W ten sam sposób luzujemy drugą stronę, otwierając całą osłonę.





W tym przypadku, by odłożyć osłonę na bok musimy jeszcze rozłączyć przewód uziemienia, przymocowany do niej. Tu z pomocą przychodzi nam płaski klucz 10 mm.

W nowszych modelach przewód uziemiający połączony jest w innym miejscu, co znacznie ułatwia otwieranie osłony.





Jest to również idealny moment by zrobić zdjęcie lub wykonać rysunek całego schematu połączeń. Aby później wiedzieć co z czym łączyć a czego nie łączyć ;)




Teraz możemy się dokładnie przyjrzeć jak wyglądają mocowania końcówek elementów grzewczych do układu elektrycznego. Jeśli piec ma już swoje lata, często połączenia takie są dość mocno zardzewiałe, jak widać na zdjęciu poniżej.




W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest odcięcie zardzewiałych połączeń.




Wszystkich !




Następnie możemy zajrzeć do środka komory i ocenić, w jakiej kondycji są cegły, a to po to by wiedzieć jak bardzo ostrożnie musimy wyjmować stare elementy. Najczęściej pęknięcia lub wykruszenia cegieł występują przy dnie pieca. Należy być wtedy bardzo ostrożnym by wyciągając starą spiralę nie pociągnąć za sobą poluzowanej cegły, tworząc w ten sposób nieraz całkiem spory ubytek.


Gdy już wiemy na czym stoimy, możemy zacząć wyjmować po kolei wszystkie spinki trzymające spirale w rowkach. Do tego zadania doskonale nadają się kombinerki lub płaskie szczypce.




Po wyjęciu wszystkich spinek przechodzimy do ostrożnego wyjmowania starych spiral z rowków. Kawałek po kawałku, nie szarpiąc ani nie ciągnąć za mocno. Jeśli napotkamy gdzieś opór, możemy pomóc sobie właśnie kombinerkami lub szczypcami, łapiąc nimi spiralę i ją delikatnie wysunąć z rowka.




Teraz gdy usunęliśmy już wszystkie spirale i spinki zalecam małym śrubokrętem przejechać po wnętrzu rowków w celu sprawdzenia, czy żadna spinka lub kawałek złamanej spirali nie utknął gdzieś w zagłębieniu.


Oraz przeczyścić wszystkie rowki odkurzaczem, by podczas wkładania nowych spiral nic ich nie blokowało i gładko weszły na swoje miejsce.



Tak przygotowany piec jest gotowy na instalację nowych elementów grzewczych.

Zaczynamy od przełożenia końcówki spirali przez porcelanowe rurki i delikatnie, kawałek po kawałku, wkładaniu jej w rowki, uważając by nie ułamać ich krawędzi.







Jeśli jednak zdarzy nam się ułamać kawałek cegły, a w przypadku dość starych pieców, jest to bardzo możliwe, możemy wykorzystać jedną ze spinek lub cienki drut by zrobić małą klamrę, którą „przygwoździmy” nasz ubytek do ściany pieca.





Teraz mocujemy zainstalowane spirale do cegieł pieca za pomocą nowych spinek. Tak jak w przypadku ich wyciągania, do ich wkładania również użyjemy kombinerek lub płaskich szczypiec.



Ok. Wszystkie nowe spirale leżą już przymocowane na swoim miejscu. Pozostaje je teraz połączyć z systemem elektrycznym.


Po zewnętrznej stronie pieca powinniśmy ujrzeć teraz coś w rodzaju jeżyka :)




Korzystając z rysunku, schematu lub zdjęcia, zaczynamy łączyć końcówki spiral.


W naszym przypadku pozostawiamy około 4 cm drutu, licząc od końca porcelanowej rurki, a resztę ucinamy. Następnie przy pomocy okrągłych lub zaokrąglonych szczypiec, zawijamy na nich drut tworząc oczko.




Kolejno zginamy jedną stronę następnej spirali pod kątem 90° w górę, przekładamy porcelanową rurkę izolacyjną, zostawiamy około 4 cm, zawijamy i robimy kolejne oczko.




Przez oczka przekładamy śrubę M5 z podkładkami, tak aby każde oczko przylegało z każdej strony do podkładki, tworząc jak największą powierzchnię do przepływu prądu. Do śrub i nakrętek M5 używamy kluczy 8 mm.




W odpowiednich, według danego schematu elektrycznego miejscach, do naszych oczek dokładamy przewody elektryczne zakończone również odpowiednimi końcówkami (konektorami)




Gdy wszystko jest już odpowiednio podłączone i sprawdzone (czy nie mam luzu na oczkach) przykręcamy z powrotem kabel uziemiający.




Nakładamy osłonę, zaczynając od jednej strony.




Zasuwamy osłonę w dół i przykręcamy wkrętami ją do pieca.





Voilà !


Właśnie samodzielnie wymieniliśmy spirale w naszym piecu. Teraz tylko test i jeśli wszystko zostało dobrze podłączone, a powinno, nasz piec jest gotowy do pracy.





Oczywiście po wymianie elementów grzewczych, postępujemy jak w przypadku nowego pieca. Pierwszy wypał pusty z odpowiednią wentylacją pomieszczenia, drugi wypał biskwit a kolejne już jak sobie kto życzy.


Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłem, zachęciłem lub rozwiałem obawy wszystkim tym którzy się przymierzali do wymiany grzałek w swoim piecu.


Oczywiście zapraszam do komentowania, polubień i udostępniania, a w razie pytań dajcie znać na fanpage: Keramikos-Polska lub w mailu: info@keramikos-polska.com


Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Tomasz Barden


Cześć :)




1406 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page